Na początku ubiegłego miesiąca w polskich przepisach podatkowych doszło do istotnych zmian. I tym razem nie chodzi wcale o kolejną wersję Tarczy Antykryzysowej 😉 1 czerwca 2020 roku weszły w życie regulację dotyczące tzw. wirtualnych kas fiskalnych. To sytuacja bez precedensu, gdyż ustawodawca po raz pierwszy dopuścił stosowanie wirtualnych technologii sprzedaży. Czym są kasy rejestrujące w postaci oprogramowania? Kto może ich używać przy prowadzeniu sprzedaży lub świadczeniu usług na rzecz osób fizycznych? Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na te pytania.
Kasy rejestrujące w postaci oprogramowania – ogóle założenia
Pierwsze konkrety dotyczące wirtualnych kas fiskalnych pojawiły się w sierpniu 2019 roku. Wówczas Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt nowego Rozporządzenia w sprawie takich rozwiązań technologicznych. Przedstawiciele MF od początku podkreślali również, że celem wprowadzenia kas w postaci oprogramowania jest nie tylko dalsze uszczelnianie systemu podatkowego, ale także dostosowanie porządku prawnego do rozwoju nowych technologii. Ponadto, wirtualne „urządzenia” miały być łatwo dostępne dla przedsiębiorców i po prostu tańsze we wdrożeniu.
Nie będziemy dziś rozstrzygali, czy te założenia i oczekiwania okazały się zgodne z rzeczywistością. Na razie jest jeszcze na to za wcześnie. Dlatego skupimy się głównie na wprowadzonych regulacjach prawnych. A mowa o 2 nowych Rozporządzeniach Ministra Finansów.
Kto może skorzystać z wirtualnej technologii sprzedaży?
Zacznijmy może od tego, kto w ogóle może skorzystać z wirtualnej kasy fiskalnej. Ustawodawca zdecydował się bowiem na wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie. Są one szczegółowo zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Zgodnie z treścią przywołanego dokumentu, wirtualne technologie sprzedaży są dostępne m.in. dla przedstawicieli branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz transportowej. Szczegółowa lista dopuszczalnych działalności i czynności jest dostępna na stronie internetowej Dziennika Ustaw RP. A co z pozostałymi przedsiębiorcami? Dotychczas Ministerstwo Finansów nie sprecyzowało, kiedy dojdzie do rozszerzenia prawa do stosowania wirtualnych kas fiskalnych.
Jak działa taka kasa fiskalna?
Jak łatwo się domyślić, wirtualną kasę fiskalną trzeba gdzieś zainstalować. W praktyce to po prostu oprogramowanie, które pozwała m.in. na rejestrowanie obrotu. Można je zainstalować na urządzeniach wskazanych przez producenta (dostawcę) danej kasy wirtualnej. Takie oprogramowanie musi również współpracować z drukarką, która umożliwi podatnikowi np. wystawianie i udostępnianie paragonów fiskalnych. Stosowanie wirtualnej kasy fiskalnej nie zwalnia bowiem z wielu obowiązków towarzyszących prowadzeniu ewidencji. Co więcej, korzystanie z omawianej technologii sprzedaży wymaga m.in. przekazywania danych do Centralnego Repozytorium Kas. Obowiązek ten mogą kojarzyć przedsiębiorcy używający urządzeń fiskalnych online.
Dawid
Byłem ciekaw, jak rozstrzygną wiele znaków zapytania, dotyczących tego rozwiązania technologicznego…ale w sumie nie przewidywałem, że zacznie się od ograniczeń. Myślałem, że kasy wirtualne będą opcją dostępną dla wszystkich przedsiębiorców…