Działanie każdego kolektora danych można by sprowadzić do konkretnej czynności – rejestrowania informacji, które są zawarte np. w kodach kreskowych. W dzisiejszych czasach byłoby to jednak zdecydowanie zbyt dużym uproszczeniem. Współczesne urządzenia tego typu oferują znacznie więcej przydatnych rozwiązań technologicznych. Wyróżniają się nie tylko niespotykaną mobilnością, ale także przystosowaniem do pracy w wymagających warunkach oraz wysoką wydajnością.
Mobilne i wytrzymałe terminale danych
Omówienie możliwości kolektorów danych warto zacząć od mobilności i wytrzymałości takich technologii auto id. Urządzenia z tego segmentu wyróżniają się nie tylko małymi gabarytami, ale także często zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (posiadają wyższe bądź niższe normy IP). W rezultacie, kolektory danych znajdują zastosowanie m.in. w magazynach, hurtowniach czy zakładach przemysłowych. Z powodzeniem stosują je także pracownicy mobilni, np. kurierzy zatrudnieni w firmach oferujących usługi z zakresu logistyki. Zapewniają wówczas niezbędną wygodę pracy i wspomnianą już wcześniej wytrzymałość na eksploatację w wymagających warunkach.
Urządzenia auto id z wydajnymi podzespołami i przydatnym oprogramowaniem
Współcześnie kolektory danych to w wielu przypadkach wydajne urządzenia auto id, które posiadają wysokiej klasy podzespoły: mocny procesor, kilka GB pamięci RAM oraz rozszerzoną pojemność do przechowywania dużej ilości plików. A to nadal nie wszystko, co wpływa na szybkie zarządzanie zgromadzonymi informacjami. W wielu kolektorach danych stosuje się np. system operacyjny Android. Oprogramowanie znane z innych urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów) zapewnia zaś płynne działanie oraz dostęp do wielu przydatnych aplikacji (nie tylko tych biznesowych…). W parze z wspomnianym systemem operacyjnym idzie zaś panel dotykowy. Niekiedy występuje on dodatkowo w połączeniu z tradycyjną klawiaturą mechaniczną, co pozwala m.in. na dostosowanie sposobu obsługi kolektora do warunków pracy.
Kolektory w trakcie pozyskiwania i przesyłania danych
Oczywiście, rejestrowanie i przesyłanie danych to nadal, pomimo wielu innych rozwiązań, podstawowa funkcjonalność dzisiejszych kolektorów. Urządzenia tego typu zapewniają więc m.in. skanowanie kodów kreskowych (1D lub 1D/2D, w zależności od możliwości konkretnego modelu) czy wykonywanie zdjęć (dotyczy to terminali z wbudowanymi aparatami). Z kolei w przypadku przesyłania danych warto wspomnieć przede wszystkim o obsłudze różnych interfejsów komunikacyjnych. Zazwyczaj będą to już bezprzewodowe standardy transmisji informacji, np. przez Bluetooth, Wi-Fi lub GSM. Kolektory danych często posiadają też „tradycyjne” złącze USB, które zapewnia przewodowe połączenie z komputerem, laptopem lub terminalem komputerowym. Innymi słowy, są to urządzenia auto id, które bez problemu poradzą sobie w większości rozwiązań systemowych dla biznesu.
brasci
z dzisiejszych kolektorów danych da się nieraz nawet dzwonić, więc faktycznie – jeszcze bardziej „przez świat” i jeszcze bardziej „jak ze smartfonem”, bo w pewnych sytuacjach takie rozwiązanie jest w stanie zastąpić inne urządzenia mobilne 😛