Z miesiąca na miesiąc coraz więcej podatników zaczyna korzystać z urządzeń fiskalnych typu online – kas, drukarek czy kasoterminali. W niektórych przypadkach wynika to funkcjonujących przepisów, w innych z decyzji podejmowanych przez przedsiębiorców lub dostępności konkretnych technologii sprzedaży na rynku. A jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać w przypadku stosowania urządzenia fiskalnego online, jest Centralne Repozytorium Kas.
Jakie informacje trafiają do systemu nadzorowanego przez KAS?
Centralne Repozytorium Kas jest systemem nadzorowanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W praktyce, rozwiązanie to zapewnia gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie danych przesyłanych przez urządzenia fiskalne typu online (oraz kasy mające postać oprogramowania). CRK umożliwia więc organom skarbowym skuteczne kontrolowanie przedsiębiorców korzystających z takich technologii sprzedaży. Dane przesyłane przez urządzenia online dotyczą bowiem nie tylko prowadzonej ewidencji i wystawianych dokumentów fiskalnych, ale także np. wykonywanych przeglądów technicznych lub zmian w zakresie zaprogramowania stawek podatku VAT. Co więcej, przekazywanie informacji odbywa się zgodnie z harmonogramem narzuconym przez Centralne Repozytorium Kas.
Jak zapewnić współpracę kasy online z CRK?
Zapewnienie współpracy pomiędzy urządzeniem fiskalnym online a Centralnym Repozytorium Kas jest jednym z najważniejszych obowiązków podatnika, który zdecyduje się na wdrożenie wspomnianej technologii sprzedaży w swojej firmie. Co ważne, trzeba to zrobić już w momencie uruchamiania danego modelu, czyli podczas fiskalizacji (przeprowadzanej przez uprawnionego do tego serwisanta). A jak konkretnie może przebiegać współpraca kasy online z CRK? Wszystko zależy od dwóch kwestii. Po pierwsze, od funkcjonalności konkretnego urządzenia fiskalnego, czyli od obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. Po drugie, od łącza internetowego, z którego da się skorzystać w danym przedsiębiorstwie. W praktyce można zaś wyszczególnić 4 sposoby współpracy z CRK – przez USB (po podłączeniu kasy do komputera i udostępnieniu internetu), Ethernet (po podłączeniu kasy do firmowej sieci LAN), Wi-Fi (po podłączeniu do sieci bezprzewodowej) lub GSM (wewnętrzny lub zewnętrzny modem z kartą SIM).
Centralne Repozytorium Kas a problemy z transmisją danych – co można zrobić?
Co przedsiębiorca może zrobić w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od niego występują trwałe problemy techniczne z transmitowaniem danych do Centralnego Repozytorium Kas? Wówczas podatnikowi przysługuje prawo do złożenia wniosku do naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wzór takiego dokumentu (o wyrażenie zgody na przesyłanie danych z kasy do Centralnego Repozytorium Kas w ustalonych odstępach czasowych) znajduje się w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Na podstawie takiego wniosku naczelnik US określi indywidualne okresy, w których przedsiębiorca będzie musiał przekazywać do CRK wymagane informacje.