Minęły już ponad 2 miesiące od wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, nazywanej często przez przedstawicieli branży fiskalnej „ustawą o kasach online”. Wbrew niektórym zapowiedziom, na rynku technologii sprzedaży nie doszło do żadnego kataklizmu. Kasy i drukarki online są powszechnie dostępne, a przedsiębiorcy mogą je instalować w swoich firmach. A część z nich niewątpliwie już teraz powinna rozważyć wdrożenie akurat takich urządzeń. Ewentualnie – mieć na uwadze, że niedługą będą mogli korzystać wyłącznie z modeli zgodnych z systemem online.
Czemu mają służyć zmiany w ustawie o VAT?
Nowelizacja ustawy o VAT, zakładająca m.in. obowiązkową instalację kas online w wybranych branżach i odgórnie ustalonych terminach, weszła w życie 1 maja 2019 roku. Jej przyjęcie było w ogóle niezbędne do wprowadzenia zmian w polskim systemie fiskalizacji. Pytanie jednak, dlaczego ustawodawca postanowił zobligować część podatników do wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych? Wynika to z 2 powodów. Po pierwsze, chodzi o rozpowszechnienie kas i drukarek rejestrujących nowego typu. W dalszej przyszłości przecież wszyscy przedsiębiorców, którzy są zobligowani do stosowania urządzeń fiskalnych, będą musieli korzystać z modeli online. Po drugie, zgodnie z wyjaśnieniami ustawodawcy, obowiązkiem wymiany technologii sprzedaży objęto branże szczególnie wrażliwe i podatne na różnego rodzaju nieprawidłowości w odprowadzaniu należnych podatków.
Terminy obowiązkowej instalacji kas online
Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online rozpocznie się jeszcze w 2019 roku. Do końca grudnia br. z technologii nowego typu będą musiały zacząć korzystać firmy, które zajmują się m.in. sprzedażą benzyny silnikowej i oleju napędowego oraz świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, wymiany). A to dopiero pierwszy etap całego procesu. Do 31 czerwca 2020 roku kasy online będą musieli wdrożyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą placówki gastronomiczne, zajmują się m.in. sprzedażą węgla oraz świadczą usługi krótkotrwałego zakwaterowania (w hotelach, zajazdach, motelach, hostelach). Natomiast w 3 etapie dotychczasowe urządzenia wymienią: salony fryzjerskie i kosmetyczne, gabinety lekarskie, kancelarie prawne, obiekty służące poprawie kondycji fizycznej i firmy budowlane. Wspomniane działalności będą miały na to czas do 31 grudnia 2020 roku.
Jak obniżyć koszt kolejnego urządzenia fiskalnego?
Na szczęście ustawodawca pomyślał też o tym, że wymiana kasy fiskalnej w firmie będzie oznaczała dodatkowe koszty dla każdej działalności gospodarczej. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o VAT, przedsiębiorcy zobligowani do wcześniejszego zastąpienia obecnych urządzeń rejestrujących skorzystają z refundacji części wydatku. W rezultacie, przy wymianie kasy na online będzie przysługiwała taka sama ulga, jak w przypadku pierwszej technologii sprzedaży w danej firmie: do 90% wartości modelu nowego typu, jednak nie więcej niż 700 zł.
Ministerstwo Finansów wydało też oficjalne objaśnienie w sprawie ulgi za zakup kas rejestrujących online. Można się z nim zapoznać pod tym adresem.
DamianO
Dzięki za ten artykuł bo przypomina mi o tej ważnej kwsetii. tak się składa że prowadzę warsztat napraw samochodowych i wychodzi na to że zaliczam się do grupy która jako pierwsza będzie musiała zasosować kasy online.