Zapoznaliśmy się z ofertami rynku, porównaliśmy poszczególne propozycje, wreszcie – wybraliśmy urządzenie fiskalne, które odpowiada na potrzeby naszej działalności handlowej. Czy możemy już przystąpić do pracy? Otóż nie. Wpierw czeka nas procedura instalacyjna, której nie możemy ominąć, jeśli chcemy prowadzić sprzedaż zgodnie z obowiązującym prawem. I, oczywiście, jeśli zależy nam na zwrocie części kwoty wydanej na kasę lub drukarkę. Popatrzmy więc, na czym dokładnie ten proces polega
Nie spóźnij się ze zgłoszeniem przedinstalacyjnym!
Gdy już wiemy, że jesteśmy objęci obowiązkiem korzystania z urządzenia fiskalnego i zbliża się czas spełnienia tego wymogu, zaczynamy od zgłoszenia przedinstalacyjnego, złożonego w formie pisemnej we właściwym Urzędzie Skarbowym. Musi to nastąpić najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem ewidencji obrotu. Sami decydujemy, czy dostarczamy dokument osobiście, czy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ważne są natomiast informacje, które powinny się w nim znaleźć – m.in. imię i nazwisko (lub nazwa) podatnika, NIP podatnika, wiadomość o liczbie planowanych urządzeń oraz adresy miejsc, gdzie zostaną zainstalowane, a także termin samej instalacji.
Najważniejszy moment, czyli fiskalizacja!
Dlaczego fiskalizacja jest tak istotnym etapem? Ponieważ wtedy właśnie nasza kasa lub drukarka poddawana jest jednorazowemu i nieodwracalnemu procesowi, który umożliwi zgodne z przepisami ewidencjonowanie obrotu. Chodzi konkretnie o przestawienie sposobu funkcjonowania urządzenia z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Czynność tę wykonuje tylko i wyłącznie uprawniony serwisant. Gdy zadanie to zostanie zrealizowane, możemy rozpocząć sprzedaż i wystawianie paragonów – ze świadomością, że wszystkie operacje przeprowadzone za pomocą urządzenia fiskalnego, zostaną w nim zapisane.
Nie zapomnij o zgłoszeniu poinstalacyjnym!
Ale możliwość rozpoczęcia sprzedaży nie oznacza jeszcze końca procedury instalacyjnej. O wykonanej fiskalizacji należy poinformować Urząd Skarbowy w ciągu 7 dni od jej przeprowadzenia. Także pisemnie i także w wybrany przez nas sposób – osobiście lub listownie (z uwzględnieniem daty widniejącej na stemplu pocztowym). W zamian za zgłoszenie poinstalacyjne otrzymamy numer ewidencyjny poświadczający zarejestrowanie urządzenia fiskalnego. Numer ten powinniśmy umieścić w widocznym miejscu obudowy naszej kasy lub drukarki. Możemy to zrobić przy pomocy niezmywalnego markera lub naklejki. Czynność ta kończy rejestrację i procedurę instalacyjną urządzenia fiskalnego.
Zadbaj o każdy szczegół, a tylko na tym zyskasz!
Naprawdę warto skrupulatnie dopełnić wszystkich formalności. I to nie tylko ze względu na pewność, że Urząd Skarbowy nie może nam nic zarzucić. Innym powodem jest przysługująca nam w takich okolicznościach ulga za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego. Zwrot z budżetu państwa potrafi wynieść 90% wydanej kwoty – jednak nie więcej, niż 700 zł. Co nie zmienia faktu, że nawet taka obniżka kosztów potrafi odegrać istotną rolę na początku naszej działalności handlowej.
czy są jakieś sytuacje, które mogą później odebrać tę ulgę?
tak, podobno np. nieposiadanie (właściwie uzupełnionej) książki serwisowej, a czy jeszcze coś to nie wiem
dzięki! 🙂