Rok 2018 zapowiada się jako okres dużych zmian. I nie chodzi jedynie o noworoczne postanowienia wielu z nas… W planach są przecież modyfikacje przepisów, które wiążą się z prowadzeniem ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych. A zmiany w regulacjach obejmą nie tylko ustanowienie systemu online, ale też zwolnienia z obowiązku stosowania urządzeń rejestrujących. Ponadto, w przyszłości pojawią się nowe przepisy w sprawie płatności elektronicznych.
Po pierwsze – system fiskalizacji online
Początkiem wprowadzania w Polsce systemu fiskalizacji online będzie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Regulacje te określą przede wszystkim dodatkowe wymogi techniczne dla urządzeń nowego typu. Modele online, bo o nich mowa, będą musiały m.in. współpracować z Centralnym Repozytorium Kas (CRK) oraz realizować e-paragony dla klientów. Ponadto, w nowym systemie fiskalizacji z użytku zaczną być powoli wycofywane dotychczasowe urządzenia – modele z kopią papierową i elektroniczną. Ich przyszłość zostanie zdefiniowana przez zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Wspomniany akt prawny określi też, w jakich branżach dojdzie do wcześniejszej wymiany „starych” urządzeń na kasy fiskalne online.
Po drugie – zwolnienia z kas rejestrujących
Okazuje się, że 1 stycznia 2018 wejdą też w życie nowe przepisy w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas. Ich wprowadzenie jest niezbędne, gdyż dotychczasowe Rozporządzenie, definiujące te kwestie, będzie funkcjonowało tylko do końca bieżącego roku. Co się zmieni po ustanowieniu nowych regulacji? Zgodnie z projektem opublikowanym na początku tego miesiąca, dojdzie do rozszerzenia listy czynności, przy wykonywaniu których trzeba korzystać z urządzeń fiskalnych – bez względu na wysokość obrotu. W katalogu pojawią się następujące usługi: kulturalne i rozrywkowe (wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe), związane z rozrywką i rekreacją (wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne), w zakresie wymiany walut (z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo–kredytowe).
Po trzecie – przepisy w sprawie płatności elektronicznych
Informacje dotyczące tych regulacji pojawiły się pod koniec listopada br. Wtedy bowiem na stronę Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Dla przedsiębiorców najważniejsze będzie to, że wspomniane przepisy zobligują ich do wdrożenia dodatkowych rozwiązań technologicznych. Niemniej, dopiero w osobnym Rozporządzeniu Minister Gospodarki wskaże, jakiego typu działalności gospodarcze zostaną zobowiązane do korzystania z terminali płatniczych bądź innych instrumentów, zapewniających przyjmowanie e-płatności. Niewykluczone też, że na wszystkie regulacje w tej sprawie poczekamy dłużej i pojawią się one dopiero w 2019 roku.
Na szczęście ja już wyposażyłem swoje przedsiębiorstwo w urządzenia do płatności elektronicznych 😉 to i tak w końcu będzie standardem