Polskie przepisy są w tym przypadku jednoznaczne – paragon należy wydać klientowi zawsze po przyjęciu płatności za towar lub usługę. Przedsiębiorca stosujący kasę bądź drukarkę rejestrującą nie może np. dostarczyć tego dokumentu w późniejszym terminie. Prawidłowy paragon fiskalny powinien również zawierać konkretne informacje: na temat podatnika, urządzenia, przedmiotu transakcji czy kwot należnego podatku.
Na czym polega wydanie dowodu sprzedaży?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, na czym konkretnie powinno polegać wydawanie paragonów fiskalnych. W największym skrócie można napisać, że obowiązek ten zostaje spełniony w sytuacji, gdy dojdzie do prawidłowego zaewidencjonowania transakcji na kasie, wydrukowania dowodu sprzedaży z prawidłowymi informacjami, wyrwania go z rolki oraz wydania nabywcy. Co więcej, paragon fiskalny należy udostępnić klientowi bez jego dodatkowych starań. Nie oznacza to oczywiście, że kasjer musi za każdym razem wręczyć nabywcy dokument do ręki. Wystarczające jest np. wydrukowanie paragonu, oderwanie go z rolki i położenie na ladzie sklepowej.
Wydruki z innych urządzeń
Kasy rejestrujące nie są jedynymi urządzeniami, jakie można współcześnie spotkać w wielu polskich firmach. Przedsiębiorcy często korzystają m.in. z terminali do kart płatniczych bądź drukarek zamówień. Przy użyciu obydwu wspomnianych technologii można oczywiście wystawiać potwierdzenia zapłaty. Niemniej, dokumenty te nie mają takiego znaczenia, jak paragon fiskalny. Nie zawierają bowiem niezbędnych danych, czyli np. NIP-u podatnika, logo fiskalnego, numeru unikatowego kasy, wyszczególnionych stawek podatkowych i VAT należnego do zapłaty. O wszystkich informacjach, które muszą się znaleźć na paragonie fiskalnym, możecie przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku.
Paragony papierowe i elektroniczne
Jakiś czas temu na naszym blogu zastanawialiśmy się nad tym, jak w przyszłości będą działały kasy rejestrujące. Obecnie ustawodawca przygotowuje bowiem nowe wymogi techniczne dla tych urządzeń. I jak powszechnie wiadomo, technologie sprzedaży, które będą wykorzystywane w systemie online, pozwolą na realizowanie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, pierwsze dokumenty tego typu mają się pojawić już w 2018 roku. Warto jednak pamiętać, że elektroniczne paragony nie będą oznaczały końca papierowych dowodów sprzedaży. Co więcej, podstawową formą prowadzenia ewidencji pozostanie drukowanie i wydawanie klientom dokumentów fiskalnych. Obowiązek zrealizowania e-paragonu wystąpi zaś wtedy, gdy nabywca o to poprosi.
właśnie, już nie jako przedsiębiorca, ale konsument, bardzo często zauważam, że niektórzy – zresztą zarówno sprzedawcy, jak i klienci – mylą wydruk z terminala płatniczego z paragonem fiskalnym. a to NIE SĄ równoważne dokumenty!