Wielu właścicieli punktów handlowych zastanawia się nad tym, jakie skanery kodów kreskowych sprawdzą się w ich firmach? Do rozważenia jest bowiem kilka zasadniczych kwestii. Po pierwsze, tryb pracy danego urządzenia – ręczny bądź automatyczny. Po drugie, zakres obsługiwanych kodów kreskowych – 1D lub 2D. A to tylko podstawowe zagadnienia, które wiążą się z wyborem odpowiedniego czytnika do sklepu.
Technologia odczytu kodów
We współczesnych czytnikach stosowane są różnego typu moduły skanujące. W tym przypadku standardowym rozwiązaniem są urządzenia, które pozyskują dane za pomocą jednej linii. Natomiast bardziej zaawansowane modele posiadają wieloliniowe moduły skanujące lub technologię określaną jako Area Imager. Co więcej, poszczególne urządzenia oferują odczytywanie kodów w konkretnym zasięgu. A oczywiście im większa jest maksymalna odległość skanowania, tym wygodniejsza okazuje się praca.
Przy poszukiwaniu czytnika, który będzie wykorzystywany w placówce handlowej, na pewno warto sprawdzić zakres obsługiwanych kodów kreskowych. Pisząc wprost, jeśli dana firma wymaga wdrożenia urządzenia pozyskującego dane z rozmaitych źródeł, dobrym rozwiązaniem okazuje się najczęściej wybór modelu skanującego także obiekty 2D. Ponadto, niekiedy istotne są dodatkowe udogodnienia, np. możliwość odczytywania zabrudzonych lub lekko uszkodzonych kodów kreskowych.
Różne rozwiązania konstrukcyjne
Ta kwestia kojarzy się przede wszystkim z czytnikami, które pracują w zabudowie. W praktyce polega to na tym, że część omawianych tu urządzeń można zamontować w ladach kasjerskich i np. zintegrować z wybranymi wagami elektronicznymi. Niemniej, konstrukcja skanera jest ważna także w przypadku chęci wdrożenia modelu umieszczonego na podstawce. Takie rozwiązanie wiąże się zazwyczaj z dodatkową korzyścią, tzn. z opcją zamiennego stosowania 2 różnych trybów pracy – automatycznego lub manualnego.
Standardy transmisji danych
Skanery kodów kreskowych mogą współpracować z rozmaitymi urządzeniami elektronicznymi, które są wykorzystywane w sklepach. W przeważającej większości punktów handlowych, czytniki podłącza się do komputerów, terminali komputerowych albo kas fiskalnych. Taka wymiana danych wymaga jednak obsługi odpowiednich interfejsów komunikacyjnych. Innymi słowy, przed wyborem konkretnego skanera, trzeba sprawdzić, jakie standardy transmisji informacji są w nim dostępne.
damian
moze inne osoby wola male skanery z roznymi trybami pracy, ale w przypadku mojego sklepu najlepszy okazal sie po prostu skaner wbudowany w stanowisko pracy. kazda transakcja idzie szybko i pewnie. no ale nie kazdy biznes potrzebuje takiego rozwiazania albo nie moze sobie na nie pozwolic (mala przestrzen stanowiska obslugi klientow)